Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Nový majitel libochovické sklárny rozvíjí výrobu sodnodraselného lisovaného skla
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 24/2003

Podáním návrhu na změnu vlastnictví na katastrálním úřadě začátkem července a po jednání s věřitelským výborem, které začalo v květnu r. 2000, bylo ukončeno konkurzní řízení na prodej Sklárny Libochovice. Oficiálním majitelem libochovické sklárny se tak stala skupina SAHM ČS. Nový podnik bude vystupovat pod názvem Sklářská huť Libochovice, s.r.o. s tím, že záměrem vlastníka je transformovat ji na akciovou společnost. Nabyté vlastnictví se týká pouze sklárny a s ní souvisejících sklářských provozů, konkurz na další položky, které byly předmětem konkurzního řízení jako nemovitosti atd., dosud není ukončen.


 

Sklářská huť Libochovice prochází v současné době zásadní restrukturalizací. Po havárii na obou tavících agregátech byl plynový agregát odstaven a jeho činnost definitivně ukončena. Elektrický tavicí agregát, jehož životnost dosluhovala, byl opraven a zmodernizován a 12. června byl opět uveden do provozu. Dosavadní náklady na jeho opravy dosáhly částky 5 mil. korun. Restrukturalizace se dotkne i zaměstnanců sklárny, po ověření ekonomické životaschopnosti SHL v tomto omezeném výrobním rozsahu bude jejich počet do konce roku snížen zhruba na 150. Největším aktivem libochovické sklárny je její zakázkové krytí na několik měsíců.

Hlavní výrobní technologií SHL byl a zůstane sodnodraselný lis. Kromě odlívek, mis, váz, nástolců a drobného lisovaného zboží jako jsou zmrzlinky, svícny a další, sklárna vyrábí i osvětlovací sklo.

Aby bylo možno využít tržního potenciálu SHL, zájem o lisované sklo ve světě trvá a firma získala nové odbytové kanály ve Spojených státech a jihovýchodní Asii, sklárna potřebuje mnoho investic a proto SHL hledá v tomto půlroce spoluinvestora. Předběžný zájem již projevily některé zahraniční společnosti a jednání s nimi jsou v počátečním stádiu. Investice budou použity především do rozvoje výroby sodnodraselného skla. Po ukončení výroby lisovaného skla v Rosicích, Dubí, Heřmanově Huti a Valašském Meziříčí je SHL na území České republiky jediná, která tuto technologii zachovala ve svém výrobním programu.

Kromě investora SHL také hledá pracovníky do nového manažerského týmu, kteří mají zkušenosti se sklářským průmyslem a znalosti v oblasti technologií a řízení výroby.

První samostatnou prezentací nové huti pod názvem SHL, s. r. o. byl letošní frankfurtský veletrh. Samostatný stánek nabídl kromě původní úspěšné tradiční výroby lisovaného skla, která zůstane i nadále zachována, novou kolekci GRAPE a další ukázky z ideových výtvarných záměrů nových designérů, se kterými sklárna spolupracuje. Pro příští rok chystá SHL novou kolekci designéra Ronyho Plesla.


 

Jitka Skuhravá: set FINDLANDIA, 2002
z produkce Sklárny Heřmanova Huť 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.