Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Z historie českého lisovaného skla XII. Blýskání na lepší časy? Změny a situace po roce 1989

Pozice dutého a užitkového lisovaného skla na trhu se po roce 1989 nezlepšila. Spíše naopak. Na stránkách internetového časopisu glassrevue.com se příčiny neutěšeného stavu výroby lisovaného skla v České republice pokusili pojmenovat přední sklářští výtvarníci a designéři František Vízner a Vratislav Šotola.


 
 

Vízner spatřuje hlavní problém v odtržení ateliérové práce a průmyslového návrhářství v době, kdy "současná publicistika a teorie sklářské práce je úzce zahleděna do mezinárodní ateliérové produkce sklářských kuriozit [a] školní a muzejní ústavy se stále více odvracejí od svých původních programů a vazeb na problematiku sklářské průmyslové výroby." Šotola nabízí pohled z dalšího úhlu: "(…) užitkovému lisovanému sklu chybí to, co mu chybělo od doby jeho výtvarné renesance z počátku padesátých let 20. století, ale nechybělo v době působení pana Schröttera v Rudolfově huti v Dubí před tímto obdobím - aby se s ním manažeři a obchodníci začali s přehledem a zaujetím zabývat tak, jak se a ním musí zabývat i poslední designér, když navrhuje nový výrobek."

Možná se však blýská na lepší časy. Existuje několik firem, které se snaží ve spolupráci se školenými sklářskými výtvarníky situaci změnit. Ale nepředbíhejme a vraťme se do roku 1989. Brzy poté státní sklářské podniky přešly do soukromých rukou a vznikly i některé nové firmy. Na akciovou společnost se v roce 1990 přeměnil státní podnik Sklo Union - OBAS Teplice. Ta pak v následujících letech prošla dalšími významnými změnami, když se z ní postupně vyčlenily firmy AVIRUNION Dubí u Teplic, Sklárny Moravia Úsobrno, Stölzle Union Heřmanova Huť, Union Heřmanova huť, Vetropack Moravia Glass Kyjov a Libochovické sklárny Libochovice, které se z počátku všechny věnovaly i výrobě dekorativního, užitkového či obalového lisovaného skla.

V polovině devadesátých let 20. století vyráběla lisované sklo ve sklárnách v Rosicích u Brna - kde byla roku 1995 instalována moderní výrobní linka - a v Chlumu u Třeboně též akciová společnost Crystalex Nový Bor. Rosickou sklárnu Crystalex získal v roce 1990 a protože předchozí produkci její noví majitelé zhodnotili jako kvalitní, leč komerčně neúspěšnou, rozhodli se vyvzorovat nové typy moderního lisovaného skla. Jejich snaha se však nesetkala s úspěchem a výroba musela být zastavena. Tradiční sortiment lisovaného skla - zejména z bývalé Inwaldovské série BAROLAC - se zhotovoval v Heřmanově Huti u Plzně (firma Sahm ČS, s. r. o.). Do výroby zde byli v posledních letech uváděny i zdařilé novinky navržené sklářskými výtvarníky. V současné době se výrobě tohoto sortimentu věnuje její dceřinná firma Sklářská huť Libochovice (kolekce BOHEMIA LINE).

Velké úsilí rozvoji výroby olovnatého lisovaného skla věnovala již od svého vzniku v roce 1993 akciová společnost Jihlavské sklárny Bohemia (divize Antonínodol, Brodce, Dobronín, Úsobí). Výrobě lisovaného olovnatého skla se po celá devadesátá léta věnovaly i Sklárny Bohemia a. s. Poděbrady. Roku 2000 pak byla exportní firmou Bohemia Crystalex Trading (patřící společnosti Porcela Plus, jež vlastní rovněž Sklárny Bohemia), zřízena nová obchodní značka LIBERA zaměřená na kvalitní české moderní sklo včetně olovolisu. Program značky tvoří v současnosti osm kolekcí s předměty navrženými sklářskými výtvarníky a designéry.

Když v únoru roku 1990 zanikl kombinát Jablonecká bižuterie, Jablonecké sklárny Desná v Jizerských horách se staly samostatným státním podnikem. Rozdělením Jabloneckých skláren pak v roce 1992 vznikly Desenské sklárny Desná v Jizerských horách, které utvořily s Českými perličkami Zásada akciovou společnost Ornela. V tomto období přišly na svět též firmy Lustrové sklo Smržovka, Jizerské sklo Lučany nad Nisou a Sklárna Vitrum v Janově nad Nisou. Ornela je od svého vzniku největším výrobcem krystalerie v Jizerských horách a od počátku roku 2000 signuje své výrobky prvotřídní kvality pískovanou značkou DESNÁ a přikládá k nim certifikát pravosti (DESNÁ CLASSIC; kolekce TIMELESS COLLECTION). Od konce devadesátých let 20. století Ornela a. s. systematicky rozvíjí spolupráci s externími výtvarníky. Rodí se tak nové výrobky, které nesou označení DESNÁ RETRO a DESNÁ NEW CENTURY.

Z odkazu předválečných jizerskohorských firem těží již od svého vzniku i Jizerské sklo a. s. Lučany nad Nisou a sklárna Vitrum s. r. o. Janov nad Nisou, ve kterých rovněž zůstala uložena část historických forem. Uměleckou krystalerii vyrábí od roku 1990 též obnovená železnobrodská firma František Halama. Historické a pseudohistorické vzory se v poslední době objevily též v nabídce zpočátku pouze bižuterní a obchodní firmy JaS Schubert Jablonec nad Nisou a ve výrobním programu sklárny a brusírny křišťálového skla TOM z Bělé pod Bezdězem.

                               * * *

Text je krácenou a upravenou verzí kapitol z knihy LISOVANĚ SKLO A KRYSTALERIE V JIZERSKÝCH HORÁCH (Historie výroby - Sklárny - Rafinerie - Export) vydané firmou Ornela a. s. a Muzeem skla a bižuterie Jablonec nad Nisou.

ukázka retro produkce umělecké krystalerie
z nabídky firmy František Halama Železný Brod


dekorativní flakón KRAKATIT, 1999
design Rony Plesl
Ornela a.s., divize Desenské sklárny
Desná v Jizerských horách


flakón a dóza ODALISKA
ukázka z retro kolekce DESNÁ CLASSIC (TIMELESS COLLECTION)
design Artur Pleva
Ornela a.s., divize Desenské sklárny
Desná v Jizerských horách

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.